Gdy w grę wchodzą pomieszczenia wykorzystywane tak intensywnie, jak łazienki, nie można pozwolić sobie na żadne niedociągnięcia czy to aranżacyjne, czy to takie, które odnoszą się do ich wyposażenia. Mając to na uwadze trudno dziwić się, że wybór baterii łazienkowej także nie może być nieprzemyślany. Warto poznać zatem zarówno ich poszczególne rodzaje, jak i zalety, jakie je charakteryzują.
Podział baterii ze względu na ich przeznaczenie
Gdy mówimy o podziale baterii ze względu na sposób ich wykorzystania, nie możemy nie zgodzić się z tym, że jest to także najbardziej czytelne kryterium. W tym kontekście na pierwszy plan wysuwają się baterie umywalkowe, bo są obecne w każdym pomieszczeniu. Przeważnie charakteryzuje je dość krótka wylewka, można przy tym instalować je nie tylko na blacie i na obrzeżu umywalki, ale również w podłodze, jeśli w pomieszczeniu znajdziemy odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. Baterie wannowe, w przeciwieństwie do umywalkowych, są bardziej rozbudowane. Posiadają korpus oraz przełącznik, który decyduje o tym, czy woda będzie lać się z wylewki, czy też z słuchawki prysznica. Ostatnim typem są w tym kontekście baterie natryskowe. Ich wygląd jest zbliżony do tego, jaki posiadają baterie wannowe, choć brak jest w ich przypadku nie tylko wylewki, ale również przełącznika. Od niedawna w sprzedaży możemy natrafić zresztą na jeszcze jeden rodzaj baterii łazienkowych – są to tak zwane baterie bidetowe.
Podział ze względu na sposób montażu baterii
W momencie zakupu baterii łazienkowej na armadesi.pl powinniśmy mieć już pewność, że wiemy, jaki rodzaj jej montażu wydaje nam się tym najbardziej właściwym. Najbardziej klasycznym podziałem jest ten, który mówi o modelach podtynkowych oraz natynkowych. Nietrudno się zresztą domyślić, że każdy z nich ma zarówno szereg zalet, jak i przynajmniej kilka wad, których nie można ignorować.
Podtynkowe baterie łazienkowe są zwykle opisywane jako rozwiązania nowoczesne, zajmujące mniej miejsca i zachwycające swoją minimalistyczną estetyką. Wszystkie elementy przyłączeniowe są w ich przypadku ukryte w ścianie, na zewnątrz widoczna jest więc jedynie wylewka oraz uchwyt. O wadach baterii montowanych w ten sposób mówi się zwykle zwracając uwagę na dość wysokie koszty związane z ich zakupem. Podkreśla się też, że ich długowieczność i awaryjność jest w dużej mierze uzależniona od tego, jak wygląda montaż baterii, a co za tym idzie – najlepszą opcją jest powierzenie go zawodowcom, co jest usługą dodatkowo płatną.
Oczywiście, baterie podtynkowe nie są jedynymi, na jakie możemy się zdecydować. Także ich natynkowe odpowiedniki nadal mają spore grono zwolenników. Montuje się je w całości na ścianie, co zabiera sporo miejsca i sprawia, że widoczne są także te ich elementy, które nie są wykorzystywane podczas eksploatacji baterii. Minusem takiego rozwiązania jest zarówno brak wysokich walorów estetycznych, jak i awaryjność. Trudno jednak nie docenić tego, że cena baterii natynkowej nie jest wygórowana, montaż stosunkowo prosty, a ewentualne naprawy są wykonywane w sposób niemal intuicyjny.
Podział baterii ze względu na rodzaj uchwytu
Choć w sprzedaży dominują łazienkowe baterie jednouchwytowe, nie są one jedynymi, w które można się zaopatrzyć. Ich popularność nie budzi większego zaskoczenia. Mamy przecież do czynienia z rozwiązaniami pozwalającymi na szybkie ustawienie temperatury oraz natężenia przepływu wody, korzystanie z nich może więc umożliwić oszczędniejsze gospodarowanie nią. Wiele osób nadal skłania się jednak ku bateriom dwuuchwytowym. Powoduje nimi sentyment, podkreśla się jednak, że są to rozwiązania idealnie wpisujące się w klimat retro-łazienki.